Protetika se zabývá náhradou poškozených nebo ztracených zubů. K obnovení estetiky a všech ostatních funkcí chrupu protetika využívá korunky, můstky, laboratorně vyrobené výplně (inlaye, onlaye), fasety a snímací náhrady.

Korunky

Korunky a můstky se používají jako náhrady silně destruovaných nebo chybějících zubů. Lze jimi zlepšit tvar, barvu a částečně ovlivnit postavení a sklon zubů.

Celokeramické korunky

Jedná se o nejmodernější typ korunek, který je v současné době velmi populární. Celokeramické korunky neobsahují žádný kov, působí velmi esteticky a přirozeně. Průchod světla tímto typem náhrady je velmi podobný jako u zdravého zubu. Celokeramické práce jsou vysoce biokompatibilní – snáší se velmi dobře s ostatními tkáněmi dutiny ústní. Odpadají problémy s alergií na kovy. Velmi se zdokonalila přesnost při výrobě těchto korunek a můstků. Sádrový model Vašeho zubu je oscanován laserem, poté je vytvořen virtuální 3D model zubu, podle kterého je korunka vyfrézována. Jedná se o metodu CAD/CAM. Využíváme několik těchto systémů, švédskou Proceru, systém firmy 3M LAVA a Zirkon Zahn. 

Metalokeramické korunky

Oproti celokeramickým korunkám se jedná o cenově přijatelnější , esteticky a funkčně stále velmi kvalitní alternativu. Metalokeramická korunka je složena ze dvou vrstev, vnitřního kovového pláště na němž je napálená zevní vrstva keramiky, tvořící povrch korunky. 

Kovové korunky

Jedná se o mechanicky nejodolnější korunkové náhrady, které jsou prakticky nezničitelné. Tyto korunky lze použít v zadních úsecích chrupu, kde neovlivňují estetiku úsměvu. Vhodné jsou také u pacientů, kteří silně skřípou zuby a korunky s keramikou by tuto zátěž nevydržely.

Keramické fasety

Tenká vrstva keramiky, adhezivně připevněná na přední plošky zubů. Při zhotovení fazet není nutné zub obrousit celý dokola jako u korunky, ale snese se jen nepatrná vrstva skloviny na přední ploše zubu.

Keramické fasety dramaticky zlepšují estetiku v daných indikacích:

  • a) defekty na zubech způsobené podáváním antibiotik v dětství
  • b) mnohočetné, selhávající pryskyřičné výplně na předních zubech
  • c) přirozeně opotřebované řezáky, které už ztratily estetické charakteristiky
  • d) obvyklými metodami nevybělitelné zuby, barevná změna díky fazetám je na rozdíl od bělení trval

Inlay a onlay (laboratorně vyráběné výplně)

  • poškozená korunka zubu se ošetří výplní a připraví na otisk pro celokeramickou onlay
  • vytvoří se sádrový model dolní čelisti s celokeramickou onlayí
  • onlay nacementovaná na zub doplňuje ztracené tvrdé zubní tkáně

Snímatelné protézy nahrazují ztrátu většího počtu zubů. Dělí se na: 

Stomatologie v dnešní době nabízí několik možností, jak nahradit ztracený zub. První možností je snímatelná zubní protéza. Toto řešení je naštěstí ve třetím tisíciletí odsunuto do pozadí sofistikovanějšími metodami moderní stomatologie. Další možností jak zaplnit mezeru v zubním oblouku je pomocí fixního můstku, ovšem jen pod podmínkou, že si necháte obrousit vedlejší zuby. Při tomto ošetření však dochází k již nevratné ztrátě tvrdých zubních tkání. Na druhé straně je výhodou tohoto zákroku skutečnost, že tímto způsobem získáte zubní náhradu velice rychle a fixní můstek je také o něco levnější než zubní implantát. Dlouhodobé statistiky ale ukazují, že můstky, častěji než zubní implantáty selhávají a musejí se často velice pracně předělávat. Po 15 letech je cena za ošetřování mezery v chrupu můstkem 2krát dražší než zubním implantátem, jehož pořizovací cena je vyšší, ale ošetření je trvalé.

Více informací o zubních můstcích a zubních implantátech, které používáme pro náhradu chybějících zubů naleznete v článcích protetická stomatologie a zubní implantáty.

Nošení snímatelných zubních protéz, které se ve Vašich ústech volně pohybují a nedrží tam, kde by měly, Vás může významně omezovat při každém rozhovoru, neumožňuje Vám vychutnat si spoustu jídel, které jste s přirozeným chrupem dříve rádi jedli. Použití lepidel na protézy přináší většinou jen zklamání. Současná implantologie nabízí celou řadu léčebných postupů, které Vám ztracený chrup plnohodnotně nahradí nebo alespoň významně zlepší fungování Vaší zubní protézy.

Nejjednodušší a nejlevnější řešení pro dolní bezzubou čelist, kde totální snímetelná protéza nejčastěji selhává, jsou dva zubní implantáty zavedené v oblasti bývalých špičáků. Implantáty jsou opatřeny čepičkami, na které se jako na patentky připevní dolní protéza.

Můstky jsou fixní protetické práce. Zubní můstky slouží k náhradě jednoho nebo více ztracených zubů, jsou pevně fixovány na zuby, které mezeru v chrupu ohraničují. V současné době moderní stomatologie stále více upřednostňuje celokeramické zubní můstky, které neobsahují žádné kovové částice. Oproti můstkům s kovokeramickou konstrukcí jsou estetičtější a okolní tkáně je lépe snášejí pro jejich značnou biokompatibilitu. Více informací o zubních můstcích, naší nabídce zubních můstků a jejich cenách naleznete v sekci protetická stomatologie .

Objednejte se